NBA: Διαστημικός Γιάννης Αντετοκούνμπο - Με 48άρα πήρε τη τιτανομαχία με Ντόντσιτς

NBA: Μία ακόμα μυθική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος με 48 πόντους οδήγησε τους Μπακς στη νίκη 129-117 επί των Μάβερικς του Λούκα Ντόντσιτς.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για το «συγκρότημα» του Ντοκ Ρίβερς, μια και τελείωσε τον αγώνα με 48 πόντους, έχοντας ακόμα και 10 ασίστ για το double doulbe, αλλά και 6 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και 1 τάπα σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Άξιος… συμπαραστάτης του Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο Ντάμιαν Λίλαρντ, ο οποίος είχε 30 πόντους, 8 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ από την πλευρά του, ο Λούκα Ντόντσιτς πάλευε μόνος του με 40 πόντους, 11 ασίστ για το δικό του double double και ακόμα 9 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 42 λεπτά που ήταν στο παρκέ.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τα «Ελάφια», αφού οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 24 πόντων (44-20) στο πρώτο δωδεκάλεπτο, αλλά από τη δεύτερη περίοδο, οι Γιάννης Αντετοκούνμπο και Νταμιάν Λίλαρντ έδωσαν επιθετικές λύσεις, μειώνοντας στους 5 (65-60) για το ημίχρονο.

Η αντεπίθεση των Μπακς συνεχίστηκε και στην έναρξη του τρίτου δωδεκαλέπτου, όπου η ομάδα του Μιλγουόκι έφτασε στο +1 (93-92) και στο τελευταίο… κομμάτι του αγώνα, εμφανίστηκε ακόμα πιο επιθετική και πήρε τη νίκη 129-117.

Τα δωδεκάλεπτα: 44-20, 65-60, 92-93, 117-129

ΤΑ HIGHLIGHTS

Ολυμπιακός – Φιορεντίνα: Ο τελικός του Conference League δεν είναι… προτεραιότητα για τον Ιταλιάνο
ΑΕΚ - Ολυμπιακός: Χωρίς ΜακΚίσικ και Ουίλιαμς-Γκος οι Πειραιώτες