Champions League: Ο Βινίσιους κράτησε όρθια τη Ρεάλ στο Μόναχο!
EPA/ANNA SZILAGYI

Champions League: Με δύο γκολ του Βινίσιους, η Ρεάλ Μαδρίτης απέσπασε 2-2 από την Μπάγερν στο Μόναχο κι η πρόκριση στον τελικό θα κριθεί στην Ισπανία.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε ο πρώτος ημιτελικός ανάμεσα σε δύο παραδοσιακές δυνάμεις του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου.

Ο Βινίσιους ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, καθώς με τα δύο τέρματα που πέτυχε κράτησε όρθια την ομάδα του. Από την άλλη, καθοριστικό ρόλο, με την αρνητική έννοια, έπαιξε κι ο Τζάε-Μιν Κιμ.

Ο παίκτης της Μπάγερν άφησε κενό στην άμυνα στο πρώτο γκολ των Μαδριλένων, ενώ ήτα κι αυτός που υπέπεσε σε πέναλτι πάνω στον Ροντρίγκο.

Ο «Βίνι» άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό, αλλά η Μπάγερν σε διάστημα τεσσάρων λεπτών ανέτρεψε την κατάσταση. Ο Σανέ ισοφάρισε στο 53’ κι ο Κέιν στο 57ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, γύρισαν… τούμπα το ματς.

Η Ρεάλ, όμως, δεν το έβαλε κάτω και βρήκε γκολ ισοφάρισης στο 83’, καθώς ο Βινίσιους μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που έκανε ο Κιμ.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Κίμιχ, Κιμ, Ντάιερ, Μαζραουί, Λάιμερ, Γκορέτσκα (46' Γκερέιρο), Μουσιάλα, Μίλερ (80' Γκνάμπρι), Σανέ (87' Ντέιβις), Κέιν.
ΡΕΑΛ: Λουνίν, Βάθκεθ, Ρίντιγκερ, Νάτσο (65' Καμαβινγκά), Μεντί, Βαλβέρδε, Τσουαμενί, Κρόος (76' Ντίαθ), Μπέλιγχαμ (76' Μόντριτς), Ροντρίγκο (87' Χοσέλου), Βινίσιους.

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: Έτοιμος για την πρόκληση ο Κόντης - «Μπορούμε να τα καταφέρουμε»
Bundesliga: Το σήκωσε αήττητη η Λεβερκούζεν!
ΑΕΚ - Ολυμπιακός 68-100: Πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League πριν τη μάχη με τη Ρεάλ
Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: Χωρίς Ιωαννίδη στο ντέρμπι οι «πράσινοι»