Bundesliga: Τα «χρειάστηκε» η Μπάγερν - Νέα ήττα για Ντόρτμουντ | Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία
EPA/ANNA SZILAGYI, ΑΜΠΕ

Bundesliga: Στην κορυφή της βαθμολογίας, έστω και προσωρινά, ανέβηκε η Μπάγερν μετά τη νίκη της 4-2 επί της Χάιντενχαϊμ, τη στιγμή που η Ντόρτμουντ ηττήθηκε και πάλι, αυτή τη φορά 2-1 εκτός έδρας από την Στουτγκάρδη.

Στην «Allianz Arena» του Μονάχου, η Μπάγερν μπήκε… φουριόζα στην αναμέτρηση της 11ης αγωνιστικής με την Χάιντενχαϊμ και προηγήθηκε 2-0 με τα τέρματα του Χάρι Κέιν, αρχικά στο 14’ και εν συνεχεία στο 44ο λεπτό. Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος, σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια (2-2).

Ο Κλάιντιεστ ήταν αυτός που μείωσε στο 67’ και στο 70’ ο Μπέστε ισοφάρισε για την Χάιντενχαϊμ. Ωστόσο, η αντίδραση των Βαυαρών ήταν άμεση και στο 72’ ο Γκερέιρο έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους γηπεδούχους και στο 85’ ο Τσούπο Μοτίνγκ «σφράγισε» τη νίκη της Μπάγερν.

Από εκεί και πέρα, τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα γνώρισε η Ντόρτμουντ, καθώς μετά απ’ αυτήν στο ντέρμπι με την Μπάγερν, οι Βεστφαλοί ηττήθηκαν και στην Στουτγάρδη. Η Μπορούσια ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 36’ με τον Φίλκρουγκ, όμως, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ανατροπή. Ο Ουντάβ ισοφάρισε στο 42’ και επτά λεπτά πριν το τέλος, ο Γκιρασί με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για την Στουτγκάρδη.

Συνοπτικά, τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της αγωνιστικής:

Παρασκευή 10 Νοεμβρίου

• Γκλάντμπαχ-Βόλφσμπουργκ 4-0
    (16’ Κβανκάρα, 42’ Ρέιτς, 64’ Χόνορατ, 71’ Πλεά)

Σάββατο 11 Νοεμβρίου

• Μπάγερν Μονάχου-Χαϊντενχάιμ 4-2
    (14’, 44’ Κέιν, 72’ Γκερέιρο, 85’ Τσούπο-Μοτίνγκ - 67’ Κλάιντιεστ, 70’ Μπέστε)
  • Άουγκσμπουργκ-Χοφενχάιμ 1-1
    (53’ Ντεμίροβιτς - 23’ Βέγκχορστ)
  • Στουτγκάρδη-Ντόρτμουντ 2-1
    (42’ Ουντάβ, 83’ πεν. Γκιρασί - 36’ Φίλκρουγκ)
  • Ντάρμστατ-Μάιντς 0-0
  • 19:30 Μπόχουμ-Κολωνία

Κυριακή 12 Νοεμβρίου

• 16:30 Λεβερκούζεν-Ουνιόν Βερολίνου
  • 18:30 Βέρντερ Βρέμης-Άϊντραχτ Φρανκφούρτης
  • 20:30 Λειψία-Φράιμπουργκ

Η βαθμολογία της Bundesliga (σε 11 αγώνες)

18. Κολωνία 5 -10αγ.

Ολυμπιακός – Φιορεντίνα: Ο τελικός του Conference League δεν είναι… προτεραιότητα για τον Ιταλιάνο
ΑΕΚ - Ολυμπιακός: Χωρίς ΜακΚίσικ και Ουίλιαμς-Γκος οι Πειραιώτες