Premier League: Επιστροφή στην κορυφή για Άρσεναλ - Μυθική ανατροπή για Γουλβς με Τότεναμ

Premier League: Στην κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με τη Σίτι που έχει ένα ματς λιγότερο, φιγουράρει και πάλι η Άρσεναλ, καθώς επικράτησε 3-1 της Μπέρνλι στο «Emirates» και εκμεταλλεύτηκε την ήττα σοκ της Τότεναμ από τη Γουλβς.

Οι «κανονιέρηδες» του Μικέλ Αρτέτα επέστρεψαν στις νίκες, μετά την ήττα 1-0 από τη Νιουκάστλ, καθώς επιβλήθηκαν 3-1 της Μπέρνλι για την 12η αγωνιστική της Premier League. Μάλιστα, οι Λονδρέζοι έπιασαν στην κορυφή τη Σίτι, η οποία αγωνίζεται την Κυριακή (12/11) κόντρα στην Τσέλσι στην αγγλική πρωτεύουσα.

Ο Τροσάρ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο «Emirates» στο 45ο λεπτό, όμως, στο 54’ ο Μπρόουνχιλ ισοφάρισε για την Μπέρνλι. Ωστόσο, σχεδόν αμέσως, στο 57’ οι γηπεδούχοι ανέκτησαν και πάλι το προβάδισμα στο 57’ με τον Σαλιμπά, και στο 74’ ο Ζιντσένκο με τρομερό σουτ μέσα από την περιοχή, «κλείδωσε» το «τρίποντο» για την Άρσεναλ.

Από εκεί και πέρα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Λούτον και έβαλε τέλος σ’ ένα αρνητικό σερί των τελευταίων εβδομάδων. «Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ ήταν ο Λίντελοφ στο 59ο λεπτό.

Ήττα… σοκ με δύο τέρματα στις καθυστερήσεις γνώρισε η Τότεναμ στο Μολινό. Λίγες μέρες μετά την ήττα από την Τσέλσι στο ντέρμπι του Λονδίνου, η οποία ήταν η πρώτη για τα «σπιρούνια» στη φετινή Premier League, το «συγκρότημα» του Άγγελου Ποστέκογλου υπέστη και δεύτερη.

Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Τζόνσον έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενων, οι οποίοι στη συνέχεια άντεξαν στην πίεση των «λύκων». Όμως, στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας, ο Σαράμπια έφερε το ματς στα ίσια (1-1) και στο 97’ ο Λεμινά ολοκλήρωσε την ανατροπή για τη Γουλβς.