Τένις: Θρίαμβος της Σβιάτεκ στη Μαδρίτη - Λύγισε τη Σαμπαλένκα σε... μαραθώνιο τελικό!

H Νο1 στον κόσμο, Ίγκα Σβιάτεκ, κέρδισε την Αρίνα Σαμπαλένκα (No 2) με 7-5 4-6 7-6 (7) σε έναν συναρπαστικό και εξαντλητικό τελικό στο Madrid Open

Ο συναρπαστικός τελικός είχε διάρκεια 3 ώρες και 11 λεπτά, με τη Σβιάτεκ να κατακτά τον τίτλο στην ισπανική πρωτεύουσα για πρώτη φορά στην καριέρα της, σε μία επανάληψη της περσινής συνάντησης κορυφής στο χωμάτινο τουρνουά WTA 1000, παίρνοντας «εκδίκηση» για την ήττας της από την Λευκορωσίδα.

Η Σαμπαλένκα είχε κερδίσει τον τελικό του 2023 σε τρία σετ, αλλά ήταν η Σβιάτεκ που θριάμβευσε αυτή τη φορά αφού έσωσε τρία championship points για να εξασφαλίσει τον 20ό τίτλο της καριέρας της και να αρνηθεί στη Λευκορωσίδα έναν τρίτο τίτλο στο χώμα της ισπανικής πρωτεύουσας.

Ο αγώνας ήταν ο πρώτος της σεζόν μεταξύ των δύο κορυφαίων στην κατάταξη των γυναικών και δικαίωσε τις προσδοκίες, καθώς είναι η μεγαλύτερη αναμέτρηση μεταξύ των δύο πρωταθλητών Grand Slam.

Η νίκη βελτίωσε το ρεκόρ της Σβιάτεκ έναντι της Σαμπαλένκα σε 7-3, καθώς η τρεις φορές πρωταθλήτρια του French Open κατέκτησε τον μοναδικό μεγάλο τίτλο στα χωμάτινα γήπεδα που έλειπε από το λαμπερό βιογραφικό της.

Bundesliga: Το σήκωσε αήττητη η Λεβερκούζεν!
ΑΕΚ - Ολυμπιακός 68-100: Πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League πριν τη μάχη με τη Ρεάλ
Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: Χωρίς Ιωαννίδη στο ντέρμπι οι «πράσινοι»
Παναθηναϊκός AKTOR: Τα αδέρφια Αντετοκούνμπο στέλνουν δύο φιλάθλους στο Final 4 του Βερολίνου!